Kazancınız 25%

Plak Mecmuası Sayı 3

Liste fiyatı: 80.00 
60.00 
İndirim: 20.00 ₺ (25%)
9772602317008-03
Stokta
+

Ürün Açıklaması

PLAK MECMUASI’NIN 3. SAYISI ÇIKTI!

Üç aylık plak kültürü dergisi Plak Mecmuası'nın çok özel röportajlar ve yazılarla dolu üçüncü sayısı raflara çıkıyor! Plak Mecmuası'nın üçüncü sayısında Aptülika, Ali Ece, Armağan Ekici, Cem Çobanlı, Murat Ertel, Murat Beşer, Mike Vernon, Nejat Pakyüz, İzzet Öz, Yasemin Şefik, Gülay Oktar, Gökhan Budak, Gökçen Kaynatan, Salih Karagöz, Emek Can Tülüş, Tuna Kiremitçi, Nur Yoldaş, Harun Tekin gibi isimler bulunuyor...

Plak Mecmuası'nın bu sayısında birçok özel röportaj var: Türk elektronik müziğinin babalarından Gökçen Kaynatan, Burka Bayram'ın sorularını yanıtladı. İngiliz blues'unun mimarlarından, Eric Clapton'dan Ten Years After'a sayısız büyük müzisyenle çalışmış prodüktör Mike Vernon ise Cenk Akyol'a geniş ve keyifli bir röportaj verdi. Tuna Kiremitçi ile plak olarak raflara çıkan Tuna Kiremitçi & Arkadaşları albümünü, Murat Ertel ise Dirtmusic grubuyla yaptıkları Bu Bir Rüya albümünü Plak Mecmuası'na anlattı... Ayrıca Plak Mecmuası, plakçılar ve koleksiyoncularla konuşmayı da yine ihmal etmedi: Plak ve Ben'in patronu Nejat Pakyüz, İstanbul Caz Festivali Direktör Yardımcısı Harun İzer ve Tolga Özbey'in sorularını yanıtlayan Slovenly Records'un kurucusu ve We're Loud Fest'in organizatörü Pete Menchetti, bu sayının konukları arasında.

Tüm bu röportajların yanı sıra Plak Mecmuası #3'te bir de Sultan-ı Yegâh röportajları yer alıyor: Mor ve Ötesi'nin yeniden yorumladığı ve 7" plak olarak da yayınladığı "Sultan-ı Yegâh" parçasıyla ilgili Harun Tekin, Onur Bayrakçeken'in sorularını yanıtlarken; şarkının asıl sahibi Nur Yoldaş da unutulmaz Sultan-ı Yegâh albümüne dair Murat Beşer ile Onur Bayrakçeken'in sorularını yanıtladı.

* * *

1968, tüm müzik âlemi için çok önemli bir yıldı. Plak Mecmuası #3 de bu özel yıla değinmeyi ihmal etmedi: Uğur Hakan Hacıoğlu, 1968'in dikkat çeken yerli 45'liklerini derledi. Mina Maraşlıgil, 1968'in modası ve Jim Morrison konulu bir yazıyı plak kapaklarındaki fotoğraflardan yola çıkarak yazdı. Altuğ Şenel ise 1968'in The Beatles'ını, meşhur White Album'ü yazdı. Bu arada Cem Çobanlı, her ne kadar 1969'da düzenlenmiş olsa da 1968'in bir devamı sayabileceğimiz Woodstock plaklarından birinin kapağından yola çıkarak bir aşk öyküsü anlattı!

* * *

Plak Mecmuası'nın üçüncü sayısında, tıpkı ikinci sayısındaki gibi, İzzet Öz ile beraber yine geçmişe bir yolculuğa çıkıyoruz. Onur Bayrakçeken, usta radyocu ve yapımcı İzzet Öz'ü ofisinde ziyaret ediyor ve birlikte İzzet Öz'ün eski radyo programlarından birine yolculuk ederlerken keyifli bir Donovan - Bob Dylan karşılaştırmasının da kapısı açılıyor!

Plak Mecmuası #3, Hi-Fi meraklılarına da hitap etmeyi sürdürüyor: Onur Küçükali, Adım Adım HiFi köşesnin bu ikinci bölümünde, çeşitli plakları bir müzik sisteminde denediği "Dinleme Notları"nı da paylaşıyor. Emre Metin Bilginer ise Queen ve Jazz albümü üzerine yazdığı yazıda Queen koleksiyoncuları için özel notlar paylaşıyor... Armağan Ekici, İlhan Mimaroğlu'nun kurduğu Finnadar Records'un hikayesini kaleme alırken Gülay Oktar ise Georges Brassens'in ilk plağının öyküsünü anlatıyor. Utrecht'te düzenlenen dünyanın en büyük plak fuarı da yaklaşırken, Rainbow45 Records'un kurucusu Salih Karagöz bu defa köşesini bu fuara ayırıyor ve rehber niteliğinde notlarını plak alıcılarıyla paylaşıyor. Murat Beşer'in 6. BLOK köşesinde yer verdiği sima ise Mega Ethem... Plak Mecmuası #3, Yeşilçam'a da uzanıyor ve sinemamızın gizli seslerinden Belkıs Özener'i Burak Süme'nin kaleminden okuyoruz. Bu sayının bir başka yazısında ise Cem Çobanlı, otomobil pikaplarını tüm detaylarıyla ve çok keyifli bir yazıyla ele alıyor.

Erdem Bayrakçeken, Kapakanaliz bölümüne; Aptülika, plaklara alternatif kapaklar tasarlamaya; Emek Can Tülüş ise çizgi-öyküsüne üçüncü sayıyla devam ediyorlar... Bu arada Plak Mecmuası #3, Dünya Kupası heyecanını da es geçmiyor: Ali Ece, Plak Mecmuası okurları için bu defa bir Dünya Kupası Plaklist hazırlayarak sevdiği, önemli gördüğü Dünya Kupası plaklarına değiniyor.

Plak Mecmuası'nın üçüncü sayısına yazılarıyla katkı sunan diğer isimler ise şöyle: John Cage ile Sun Ra'nın buluşmasını anlattığı yazısıyla Deniz Ekim Tilif, Amon Düül ve Krautrock plakları üzerine yazdığı yazıyla Gökhan Budak, Barış Manço'nun yakında tıpkıbasımı yayınlanacak Baris Mancho albümü incelemesiyle Batıkan Baksı, "Beyaz Perdede Dönen Plaklar" köşesinin ikinci yazısıyla Bugay Akyüz ve "Plağım Basıldı Canım!" köşesiyle Yasemin Şefik.

eTicaretif