Kazancınız 40%

Savrulanlar

Şevket Sürek
Liste fiyatı: 80.00 
48.00 
İndirim: 32.00 ₺ (40%)
978-6059708449
Stokta
+

Ürün Açıklaması

2001 krizi, Türkiye’de yaşayan yüzbinlerce insanın hayatını kökünden değiştirdi; krizden etkilenmediğini düşünen milyonlarca insan ise bu krizle başlayan siyasi ve ekonomik hamlelerin bugüne ulaşan sonuçlarını, yıllar içinde yaşadı. 2001 kriziyle ekonomik anlamda savrulanlar olduğu gibi belki de toptan bir ülkenin, bu ülkede yaşayan milyonlarca insanın savrulduğu söylenebilir. Ömrünü iş dünyasında geçiren Şevket Sürek, bu krizin ve o günden bugüne her şeyin nasıl kökünden değiştiğinin fotoğrafını, hatta belgeselini çekiyor bu romanda.

Selim, İlhan ve Cem… Birlikte büyüyen, aynı mahallenin çocukları… Tarihler 2001 krizini gösterdiğinde üçü de önemli işadamlarıydı. Ankara’da alınan kararların, ekonomik ve siyasi dengesizliklerin bedellerini ödeyen üç iş insanın ve tabii ailelerinin hikâyesi... Şevket Sürek, Türkiye’nin bugününü de belirleyen yakın tarihini Selim, İlhan ve Cem’in yaşadıkları üzerinden, temposu hiç düşmeyen, akıcı bir dille Savrulanlar’da aktarıyor.

Türkiye’nin tarihini değiştiren bu krizi yakından takip edenlerin değil, ülkemizin bugününü ve değişen dengeleri anlamak isteyen herkesin soluk soluğa okuyacağı Savrulanlar, edebiyat dünyamızda sık rastlanmayan bir anlatının sınırlarını zorluyor…

***

“…Şevket Sürek, Savrulanlar’da ekonomik krizden ağır darbe alan üç yakın arkadaşın ‘savrulma’ ile sonuçlanan yaşamlarını, ekonomide ve sosyal hayatta karşılaşılan olağan dışı değişimleri de hatırlatarak heyecanlı, çarpıcı, merak uyandıran bir anlatımla kaleme almış.”
Prof. Dr. Güngör Uras, Milliyet gazetesi ekonomi yazarı

“2001 krizinde pek çok insan gerçekten savruldu, yaşamlar darmadağın oldu. İnsanlar işsiz kaldı, şirketler battı, sermaye el değiştirdi. Sonuçta bu kriz Türkiye'de siyasetin değişmesine kadar gitti. Bu zor dönemi bu kadar yalın bir dille, ekonomik yaşamın o sıkıcı tanımlamalarından uzak bir biçimde bir romanla anlatmak hiç kolay değil. Savrulanlar'da Şevket Sürek, bir dönemi belgesel tadında ama roman olarak izlemeyi sağlayacak bir kitap çıkarmış.”
Mahfi Eğilmez, Ekonomist-NTV ekonomi yorumcusu

“…Zorlu günlerden geçmiş, bunları sadece kayda geçirme adına değil; acımasız bir ekonomik ve siyasi krizin içinde savrulmamak için direnen üç arkadaşın hikâyesini okurken okuyanı da eğlendirecek, kendine bağlayacak bir kitabı kaleme almış Şevket Sürek. O günlerde yaşananların toplumsal hafızamızdan silinip gitmesine izin vermediği için de büyük bir teşekkürü hak ediyor bence…”
Ali Ağaoğlu,
Vatan gazetesi finans yazarı

eTicaretif